האם קרה לכם שאתם מרגישים שהילדות של הילדים שלכם עוברת, אתם בינתיים עושים את כל עבודות הבית כולל את הצרכים שלהם, והם לא חושבים אפילו על האפשרות לעזור בבית? אם כן סימן שאתם מפנקים את הילדים שלכם יותר מדי או שלא נדלקה לכם הנורה שאולי הילדות שלהם יכולה לעבור מבלי שהם יחונכו גם לעזור בבית. הגיע הזמן לחנך את הילדים לעזור.

מדוע חשוב לחנך את הילדים לעזרה בבית?

לא משנה איך תקראו לזה "לעזור בבית" או "לעזור להורים" חשוב לחנך את הילדים לעשות זאת. הערכים הללו ימשיכו אתם לגילאי העשרה והם יכבדו אתכם יותר אם תציבו להם גבולות ותתנו להם חינוך טוב. כך או כך הם יגדלו לעולם שבו הם ידעו שאם הם לא עוזרים בבית הם עושים משהו לא טוב ולכן הם לא ייקחו את הסיכון וכן יבצעו מה שצריך, גם בימים שהם כועסים עליכם או שהיה לכם תאקל ביחסים. זאת ועוד, כשהם יהיו הורים בעצמם הם יידעו כיצד לחנך את הילדים שלהם.

"כל מה שמעניין אותם זה לחזור מבית הספר, לזרוק את התיק בחדר ולשחק במחשב"

אחד מהסיפורים המוכרים ביותר של הורים הוא שאלה חוזרים מבית הספר, לא מעניין אותם להכין שיעורי בית או לעזור בניקיונות הבית, הם רק זורקים את התיק בחדר ובורחים החוצה לחברים או מסתגרים בחדר ומשחקים במחשב. כדאי לפתור בעיה זו מגיל קטן, אולם אף פעם לא מאוחר לחנך את הילדים לעזרה בבית. כל שעליכם לעשות או להציב להם עובדה בשטח שאין טלוויזיה, אין מחשב ואין לצאת לחברים מבלי שעושים משהו אחד טוב בבית. כך הם יתרגלו לבוא הביתה, לעשות קודם כל משהו לטובת ניקיון או סידור הבית ואפילו יעשו זאת מהר וביעילות כדי להגיע מהר לחיי המותרות שלהם.

אבל מה קורה אם מדובר בילד קטן שלא מבין את האחריות של לעזור בבית?

כאשר מדובר בילדים קטנים יותר, אפילו מגיל 4-5 תוכלו לחנך אותם להתחיל לעזור בבית. בתור התחלה תוכלו לחנך אותם לעשות דברים קטנים שפשוט יעזרו להרגיל אותם לעזרה, לדוגמה: פינוי הכלים אתכם לאחר סעודת ערב שבת, לאפות אתכם ביחד חלות, לשטוף ירקות, לטאטא את הבית (ניתן לקנות מטאטא קטן כמו צעצוע אך כזה שיהיה למטרת חינוך הילד לעזרה בבית).

על מנת ל"שכנע" ילדים קטנים לעזרה ולחנך אותם בחשיבות של לעזור להורה ולעזור בבית בכלל כדאי לצ'פר אותם על מעשים טובים במתנות קטנות. כל שבוע שהילד עזר בבית ועשה דברים טובים הוא יקבל מתנה קטנה – צעצוע שהוא מחכה לו או משהו אחר שהוא רוצה ובמסגרת התקציב.

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here