איך לשמור על הבריאות הנפשית בימי קורונה
מקור pixabay

לקראת הסגר הקרוב, האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, מפרסמת מספר המלצות שיעזרו להקל על המצוקה הנפשית בתקופת הסגר ודרכים להתמודד איתה. ד"ר ליאורה בר-טור, פסיכולוגית קלינית וגרונטולוגית, חברת הנהלת האגודה:

 1. הצעד הראשון הוא ההכרה שהקורונה כאן להישאר עוד זמן רב. לאור ההשלכות שלה על חיינו, לגיטימי להרגיש רגשות של עצב, געגוע, תסכול ואפילו כעס. זה בסדר. גייסו קצת חמלה עצמית. אותה חמלה שיש לכם כלפי הילדים שלכם, כלפי אנשים סביבכם ובחברה. אלה שאתם מזדהים עם הקשיים שלהם ומנסים לתמוך בהם ולעודד אותם.
 2. קבלת המציאות שהשתנתה מחייבת גם "לחשב מסלול מחדש". אם אינכם יכולים לצפות שהמציאות תשתנה נסו לבדוק מה אתם יכולים לשנות כדי להתמודד איתה טוב יותר. שאלו את עצמכם מה אתם אוהבים לעשות ואיך אפשר לממש מעט מזה לפחות לאור המגבלות. שדרוג יכולות כמו בישול ואפייה (מזון לנפש ולגוף), למידה חדשה בכל נושא שמעניין אתכם, סידור אלבומים, כתיבת ספור חיים או כל כתיבה אישית, שיחות טלפון עם אנשים שמזמן לא שוחחתם איתם ועוד.
 3. מומלץ לעשות "ספירת מלאי". מה המשאבים שעומדים לרשותך. יש לי? מה יש לי? מה אני יכול לעשות במציאות שהשתנתה? במקום לחשוב על "מה אני לא יכול" או "מה חסר לי". לכל אחד מאיתנו רזרבות לא מנוצלות. עכשיו, במצב חירום, זה הזמן לנצל אותן.
 4. חשוב ליזום פנייה לבני משפחה, למכרים, לשכנים. במקום לשבת בבית ולחכות שיבואו, שיתקשרו שיתעניינו בי, מומלץ להתקשר ולומר "התגעגעתי", "רציתי לשמוע את קולך". בואו נפגש אם אפשר במרחב פתוח ובמרחק. יש חשיבות מאוד גדולה לקשרים החברתיים בשמירה על הרווחה הנפשית.
 5. נסחו לעצמכם מטרות קטנות חדשות. דבר אחד קטן לשבוע שלא עשיתם עד כה שתנסו לעשות השבוע.
 6. לכל מי שמשמש כמטפל עיקרי בבן / בת זוג או הורה חולה. דאגו ל"חלונות אוורור". מעט זמן לעצמכם. בבית או מחוץ לבית אם אפשר. נסו לשמור עד כמה שאפשר על שיגרת חיים למרות המגבלות והעומס. אתם העוגן ולכן חשובה הבריאות הנפשית שלכם.
 7. חשוב לעסוק בפעילות גופנית כלשהי. גם אם היא מועטה. הפעלת הגוף יכולה לתרום לשיפור מצב הרוח ולמלא אותו באנרגיה. אפשר להתחבר לתוכניות רבות בטלוויזיה, בטלפון או במחשב. אפשר לשים מוזיקה ולרקוד. אפשר לעשות תרגילים גם בישיבה ואפילו בשכיבה.
 8. נסו להתחבר לאינטרנט. חפשו במרחב הווירטואלי מסגרת תומכת ללמידה, לפנאי, לשיח. אמצעי אינסופי בכל זמן לקשר ולעניין.
 9. אמצו כלב או חתול, אם יש לכם אפשרות. חיות בית הם מקור לאהבה, לאחריות, למגע, לחום. חיה בבית היא סיבה לקום בבוקר. אם יש כלב זאת סיבה לצאת מהבית אם אפשר, לפגוש בעלי כלבים אחרים ולמצוא נושא לשיחה ולקשר. בעל חיים ביתי מאפשר אהבה בלתי אמצעית. נותן משמעות.
 10. התנדבו אם אתם יכולים. לפעול למען רווחתם של אחרים יגרום לכם להרגיש טוב, ייתן משמעות לחיים, עניין וגם תחושת שייכות ומסגרת.
 11. שימו ליד המיטה פנקס קטן ורשמו בו כל ערב. לפחות דבר אחד טוב שקרה לכם היום,  קטן ככל שיהיה.  אם תצליחו לרשום שלשה דברים יהיה נפלא. בבוקר למחרת קראו שוב את מה שכתבתם. זאת תהיה הצידה שלכם ליום חדש.
 12. למי שאינו מצליח ליישם את ההצעות. אל תהססו לפנות לקבל סיוע נפשי מגורם מקצועי. יש בכל קהילה קווי חירום, שרותי רווחה, מוקדי תמיכה של בטוח לאומי, ועוד. יש גם מוקדי סיוע טלפוני ואינטרנטי.

בהצלחה לכולנו. בעזרת גיוס כוחות פנימיים וכוחות מהסביבה התומכת נעבור את המשבר ואולי אף נצא ממנו מחוזקים. (אופיר 0528805596)

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here